вівторок, 16 квітня 2019 р.

Виховання на цінностях

         Формування національної свідомості школярів на уроках української літератури та в позакласній діяльності, - такий лейтмотив квітневого засідання школи професійної майстерності вчителів-філологів, яке проходило в Молодківській ЗОШ І-ІІІ ступенів (директор Юрій Федорович Дричак). 
  Учителька Оксана Миколаївна Рожко, використовуючи інноваційні форми роботи, залучила учнів до пошукової діяльності на уроці літератури рідного краю за темою "Хай попіл героїв стукає у ваші серця" (Життя і творчість Марка Боєслава, повстанського поета,  автора пісні "Рости, рости, черемшино..."). 
            Сталеві струни його поезії свідчать про безмежну любов до України ("Щоднини і ночі до Господа лине / Молитва за Тебе, Вітчизно Свята"; "Готові будьте! Час надходить! Чи вже нагострені мечі? Колони - струнко! До походу! Зневіру й жах мечем січіть!"). 
 „Я з цієї дороги... не зверну нікуди! Я присвятив Україні все своє життя", - такою була відповідь Михайла Дяченка (Марка Боєслава) своїм рідним. Яка висока громадянська відповідальність!
    Дидактичні можливості Інтернет-простору та медіапродукту використала вчителька Любов Михайлівна Мариневич, організовуючи художньо-поетичну вервичку "Під твою милість, Мати Божа, прибігаємо" (Образ Богородиці в літературі та інших видах мистецтва). 
 Через пізнання  історико-культурної спадщини свого народу, його духовних джерел учні усвідомлюють глибинність взаємозв'язків кожного з них з українською нацією, її державою, своїм корінням.

 


Все упованіє моє
                           На Тебе, мій пресвітлий раю,

                           На милосердіє Твоє,

                           Все упованіє моє

                           На Тебе, Мати, возлагаю.
                           Святая сило всіх святих,
                           Пренепорочная, Благая!
                           Молюся, плачу і ридаю:
                           Воззри, Пречистая, на їх,
                           Отих окрадених, сліпих
                           Невольників. Подай їм силу
                           Твойого мученика-Сина,
                           Щоб хрест-кайдани донесли
                           До самого, самого краю.
                           Достойно пєтая! Благаю!
                           Царице неба і землі!
                           Вонми їх стону і пошли
                           Благий конець, о Всеблагая!
                           А я, незлобний, воспою,
                           Як процвітуть убогі села,
                           Псалмом і тихим, і веселим
                           Святую доленьку Твою.
                           А нині плач, і скорбь, і сльози
                           Душі убогої — убогий
                           Остатню лепту подаю.
                                                Тарас Шевченко

Навчаємо критично мислити

     Білоославська ЗОШ І-ІІІ ступенів (директор Степан Дмитрович Івасюк) привітно зустрічала вчителів-філологів  для проведення педагогічної майстерні "Технології розвитку критичного мислення школярів на уроках української мови і літератури"  
 Дидактичні стратегії та інструменти критичного мислення, їхню актуальність в сучасній освітній парадигмі окреслила Марія Степанівна Візінська, методист РІМЦ, зокрема наголосивши на вмінні  ставити запитання й шукати докази, знаходити зерно істини у всьому, що нам пропонує життя. 
    Учителька Галина Юріївна Ванджура 
провела міні-воркшоп 
"Використання кросенсу на різних етапах уроків української мови і літератури". Цей метод як  асоціативна головоломка нового покоління на основі діяльнісного підходу сприяє формуванню креативності, співпраці, комунікації, логічного та критичного мислення учнів.

  Дискусійну гру "Шість капелюхів мислення" за творами  Тараса Шевченка організувала Оксана Петрівна Панівник.       Принцип цього прийому полягає в тому, щоб розглянути одну й ту ж проблемну ситуацію з шести незалежних один від одного кутів зору. Це допомагає сформувати найбільш повне уявлення про предмет дискусії та на логічному й емоційному рівнях оцінити переваги й недоліки.

       Ярослава Василівна Гоголь запросила колег до "Читацького театру" (за поемою "Катерина" Т.Шевченка). Ця вправа заохочує учнів до “оживлення сценарію” за допомогою чіткого та виразного голосу, міміки та простих жестів, але школярі обов'язково мають переосмислити матеріал, зробити власні акценти, що  сприяє формуванню впевненої особистості, спроможної аналізувати отриману інформацію.








              Духовною релаксацією стала Хресна дорога за участю дев'ятикласників та священика УГКЦ о. Сергія Белдика "І Божа Мати плакала сльозами - та поможіть нести ж йому той хрест!" (Ліна Костенко).